Πρώην Αμερικανική Βάση Γουρνών

Γούρνες, 71500

Δευτέρα έως Παρασκευή

Ιστορικό

Το ΓΕΛ Γουβών στεγάζεται εντός της  Πρώην Αμερικανικής Βάσης, στο κτηριακό συγκρότημα που λειτουργούσε ως σχολείο για τα παιδιά των Αμερικανών αξιωματικών, για όσο διάστημα η στρατιωτική βάση ήταν ενεργή. Το  1985 -οπότε  και αποχώρησαν οι Αμερικανοί-  παραδίδεται μαζί με τα υπόλοιπα κτήρια στο ελληνικό κράτος. Επαναλειτουργεί το 1996 ως Πολυκλαδικό Λύκειο Ηρακλείου και συγκεντρώνει ένα μεγάλο αριθμό μαθητών, εκπαιδευτικών και κλάδων, κατά τα πρότυπα του βραχύβιου εκείνου τύπου σχολείου. Το 1999, μετά την κατάργηση των πολυκλαδικών λυκείων, μετονομάζεται αρχικά σε «9ο Λύκειο Ηρακλείου»,  και πολύ σύντομα – τo 2001 –  ύστερα από ενέργειες του τοπικού Δήμου, «Ενιαίο» και μετέπειτα «Γενικό Λύκειο Γουβών». Σήμερα αποτελεί ένα από τα πέντε Λύκεια του καποδιστριακού Δήμου Χερσονήσου και στο μαθητικό του δυναμικό παρουσιάζει αυξητική τάση λόγω της οικονομικής ανάπτυξης και της συνακόλουθης δημογραφικής εξέλιξης της περιοχής. Μέσα στη σύντομη διαδρομή του, το σχολείο αναδιαμορφώνεται διαρκώς, ακολουθώντας τις μεταρρυθμιστικές προσπάθειες που σημειώνονται τα τελευταία χρόνια στο χώρο της εκπαίδευσης.