Πρώην Αμερικανική Βάση Γουρνών

Δευτέρα έως Παρασκευή

Υποδομή

Βιβλιοθήκη Γενικού Λυκείου Γουβών

Αποτελεί χώρο ψυχαγωγίας, αναψυχής, έρευνας και δημιουργικής απασχόλησης.

Ο χώρος της Βιβλιοθήκης διαθέτει αναγνωστήριο με επτά τραπέζια και αρκετά καθίσματα για τους μαθητές/τριες και το βιβλιόφιλο κοινό της περιοχής μας. Επίσης, εικοσιπέντε σιδερένιες ραφιέρες για τα βιβλία και μία ξύλινη, δωρεά του Καλλιτεχνικού σχολείου με περιοδικά και εγκυκλοπαίδειες. Επίσης, υπολογιστή, “έξυπνη” τηλεόραση (δωρεά της Μουσικού, Φάσουρα Μαρίας), επιτραπέζια παιχνίδια κ.α.

Ο βασικός πυρήνας της Βιβλιοθήκης αποτελείται από περίπου 6.100 βιβλία που παραχωρήθηκαν στα πλαίσια του ΕΠΕΑΕΚ. Επιπλέον, 1000 βιβλία (περίπου) προέρχονται από την βιβλιοθήκη του πρώην Πολυκλαδικού Λυκείου, ενώ άλλα 1000 βιβλία προέρχονται από μεμονωμένες δωρεές και αγορές. Οι δωρητές μας συνεχώς αυξάνονται με αποτέλεσμα το πλήθος των βιβλίων να κυμαίνεται από χρονιά σε χρονιά με τάση ανοδική.

Για την καταλογογράφηση των βιβλίων χρησιμοποιήθηκε το εγχειρίδιο  της ελληνικής συνοπτικής έκδοσης της “Δεκαδικής Ταξινόμησης του Dewey”, που διαθέτει η Βιβλιοθήκη. Μπορεί να βρει κανείς ό,τι τον ενδιαφέρει ανάμεσα σε πολυάριθμα έργα αναφοράς (εγκυκλοπαίδειες, λεξικά, λευκώματα, άτλαντες, πολύτομα έργα), βιβλία Ιστορίας, Ψυχολογίας, Φιλοσοφίας, Τέχνης, Αρχαιογνωσίας και Λογοτεχνίας (ελληνικής και ξένης), σπάνιες εκδόσεις και συλλογές, σχολικά βοηθήματα και βιβλία όλων των επιστημών.

Αίθουσα Εκδηλώσεων Γενικού Λυκείου Γουβών

Ένας ευρύχωρος χώρος διακοσμημένος με πίνακες σπουδαίων καλλιτεχνών στους τοίχους που τον περιβάλλουν. Με ηχητική εγκατάσταση και εγκατάσταση προβολικού μηχανήματος, ώστε να είναι δυνατή η οπτικοακουστική κάλυψη των εκδηλώσεων τόσο του δικού μας Λυκείου όσο και των όμορων σχολείων, τα οποία δανείζονται το χώρο αυτόν.

Στο χώρο λαμβάνουν χώρα μαθητικές και άλλες εκδηλώσεις καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους. Υπάρχουν καθίσματα τύπου Hilton για την άνεση παρακολούθηση των θεατών.

Εργαστήριο Πληροφορικής

Το Εργαστήριο Πληροφορικής καλύπτει τις σύγχρονες εκπαιδευτικές ανάγκες και είναι εξοπλισμένο με υπολογιστές νέας τεχνολογίας και σύστημα βιντεοπροβολέα. Όλοι οι υπολογιστές είναι συνδεδεμένοι σε τοπικό δίκτυο και οι μαθητές/τριες εκπαιδεύονται να εργάζονται σε δικτυακό περιβάλλον.

Στο μάθημα της Πληροφορικής γενικής παιδείας αλλά και Προσανατολισμού της Γ΄τάξης, κάθε μαθητής/τρια εργάζεται μόνος του/της στον υπολογιστή ή σε συνεργασία με τους συμμαθητές/τριές τους, όταν αξιοποιείται η ομαδοσυνεργατική μέθοδος. Οι μαθητές/τριες εξοικειώνονται με τη χρήση λογισμικών, την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο και μαθαίνουν να αξιοποιούν τις πηγές γνώσης που τους προσφέρει αυτό τόσο στο μάθημα της Πληροφορικής όσο και σε άλλα μαθήματα για τη διδασκαλία των οποίων κάποιες φορές χρησιμοποιείται το εργαστήριο.

Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών

Το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του σχολείου μας είναι επαρκώς εξοπλισμένο με όσα χρειάζονται για την διεξαγωγή πειραμάτων (όργανα, συσκευές, αντιδραστήρια, παρασκευάσματα) αλλά και με σύγχρονα συστήματα (διαδραστικό πίνακα, υλικό, λογισ

Πείραμα στο μάθημα της Χημείας Προσανατολισμού Υγείας Γ΄

μικό και δικτυακή υποδομή).

Διαθέτει τον απαραίτητο εξοπλισμό, ώστε να είναι δυνατόν να αναπαραστήσουμε σχεδόν κάθε κεφάλαιο της διδακτέας ύλης στη Φυσική, τη Χημεία, τη Βιολογία, ακόμη και στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής.

Με πειράματα επίδειξης αλλά και εργαστηριακές ασκήσεις που οι μαθητές/ τριές μας εκτελούν προσεγγίζουν τη γνώση με τρόπο ενεργητικό, μαθαίνουν να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες, ανακαλύπτουν και αναπτύσσουν κλίσεις και δεξιότητες, ενώ αποκτούν γνώσεις και δεξιότητες ζωής: ομαδικό και συνεργατικό πνεύμα, κριτική σκέψη.