Πρώην Αμερικανική Βάση Γουρνών

Γούρνες, 71500

Δευτέρα έως Παρασκευή

Εισαγωγή μαθητών/ τριών στα Σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης & Πειραματικά – Πρότυπα [2024-2025]

Η εισαγωγή των μαθητών/τριών στην Α’ τάξη των Εκκλησιαστικών Γυμνασίων πραγματοποιείται με
δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων υπό μορφή ερωτήσεων κλειστού τύπου/πολλαπλής επιλογής. Με τη διαδικασία αυτή, οι μαθητές/τριες αξιολογούνται σε δεξιότητες σχετικές με την κατανόηση κειμένων της ελληνικής γλώσσας, εννοιών από τα μαθηματικά και τα θρησκευτικά, τις οποίες απέκτησαν κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους στο Δημοτικό Σχολείο.

Ειδικότερα: α) στην ελληνική γλώσσα ελέγχονται οι δεξιότητες των μαθητών/τριών στην κατανόηση γραπτών κειμένων ποικίλων ειδών και περιεχομένου, ιδίως λογοτεχνικών κειμένων, απλών άρθρων εφημερίδων ή περιοδικών, πολυτροπικών κειμένων, καθώς και στη χρήση βασικών γραμματικών και συντακτικών φαινομένων, β) στα μαθηματικά ελέγχονται οι δεξιότητες των μαθητών/τριών στην κατανόηση και την επίλυση προβλημάτων κυρίως της καθημερινής ζωής, αλλά και προβλημάτων με απλές αριθμητικές πράξεις και γ) στα θρησκευτικά ελέγχονται οι δεξιότητες των μαθητών/τριών στην αναγνώριση βασικών στοιχείων της ορθόδοξης χριστιανικής πίστης και της εκκλησιαστικής ζωής.

Η πλατφόρμα υποβολής των αιτήσεων είναι προσβάσιμη μέσω του συνδέσμου:
Το δικαίωμα υποβολής αίτησης για εισαγωγή αφορά στις εξής περιπτώσεις: α) σε ένα (1) Εκκλησιαστικό Γυμνάσιο ή Λύκειο, β) σε ένα (1) Εκκλησιαστικό Γυμνάσιο ή Λύκειο και μέχρι δύο (2) Πρότυπα Γυμνάσια ή Λύκεια με σειρά προτίμησης για εισαγωγή γ) σε ένα (1) Εκκλησιαστικό Γυμνάσιο ή Λύκειο και μέχρι δύο (2) Πρότυπα Γυμνάσια ή Λύκεια και σε ένα (1) Πειραματικό Γυμνάσιο ή Λύκειο.
Κατά την ηλεκτρονική υποβολή των αιτήσεων δηλώνονται από τους γονείς ή κηδεμόνες ή άλλο πρόσωπο που έχει την επιμέλεια των μαθητών/τριών ή έχει εξουσιοδοτηθεί νομίμως τα εξής: α) το επώνυμο, όνομα, πατρώνυμο, μητρώνυμο, ο Αριθμός Φορολογικού Μητρώου (Α.Φ.Μ.) του αιτούντος και β) η ιδιότητα/σχέση του με τον/τη μαθητή/τρια.

Η εισαγωγή των μαθητών/ τριών στα Πειραματικά γίνεται βάσει κλήρωσης, ενώ στα Πρότυπα βάσει γραπτών δοκιμασιών.

Ενημερωθείτε αναλυτικά στα παρακάτω έγγραφα: