Πρώην Αμερικανική Βάση Γουρνών

Γούρνες, 71500

Δευτέρα έως Παρασκευή

Με το βλέμμα στο μέλλον: σπουδές και επαγγέλματα στην Ε.Ε.

Στα πλαίσια της δράσης “Με το βλέμμα στο μέλλον” την Πέμπτη 25 Ιανουαρίου 2024
πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημερωτική συνάντηση με θέμα “Σπουδές και
επαγγελματικές προοπτικές στην Ευρωπαϊκή Ένωση”
.

Ομιλητής ήταν ο κ. Νικόλας Μωραϊτάκης, από το Κέντρο Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct της Περιφέρειας Κρήτης. Οι μαθητές της Γ΄ Λυκείου είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν και να συζητήσουν για τις βασικές αρχές επιλογής σπουδών και επαγγέλματος, τις προοπτικές που δημιουργούν η χρήση των νέων τεχνολογιών και η τεχνητή νοημοσύνη, τις αναγκαίες δεξιότητες σε ένα διαρκώς μεταβαλλόμενο περιβάλλον, τη δια βίου μάθηση.

Συζήτησαν για τα ακαδημαϊκά και τα επαγγελματικά δικαιώματα στην Ευρωπαϊκή Ένωση, τα προγράμματα κινητικότητας φοιτητών και εργαζομένων, το ρόλο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στη ζωή των πολιτών και την συμμετοχή στις επερχόμενες ευρωεκλογές. Η συζήτηση ήταν ζωντανή και το ενδιαφέρον των μαθητών αποτυπώθηκε με πλήθος ερωτήσεων, τις οποίες ο κ. Μωραϊτάκης απάντησε με προθυμία.
Ευχαριστούμε τον κ. Μωραϊτάκη και το Europe Direct Crete για τη συνάντηση αυτή.

Μπορείτε να δείτε εδώ την ανάρτηση του Europe Direct Region of Crete για την εκδήλωσή μας.